Taką optymistyczną informację licznie zebranym mieszkańcom Kaniowa przekazała Marieta Kupka, zastępczyni wójta Popielowa. Zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas niedawnego dorocznego zebrania 6 bm. w świetlicy wiejskiej o szczegółach budowy kanalizacji w tej śródleśnej miejscowości poza panią wice wójt informowali inspektor nadzoru inwestycji inż. Andrzej Neustein i koordynator robót Krzysztof Szczepłek ze ZRIB Międzybrodzie Bialskie, które wygrało przetarg na te roboty.

W pierwszy dzień po wielkanocnych świętach czyli 18 kwietnia nastąpi przekazanie placu budowy wykonawcy, który z miejsca przystąpi do roboty, które na miejscu będzie koordynował Krzysztof Szczepłek. Inwestycja ma kosztować ok. 1390 tys. zł. Chęć podłączenia się do kanalizacji zadeklarowało 90 właścicieli prywatnych posesji, a tylko 3 nie wykazało zainteresowania. Do kanalizacji w Kaniowie podłączonych zostanie jeszcze 7 posesji należących do gminy.

Zgodnie z kontraktem wykonawca ma wykonać wszystkie prace do końca września. Praktycznie po załatwieniu wszystkich formalności przewidzianych przy tego rodzaju przedsięwzięciach mieszkańcy będą mogli korzystać z kanalizacji już w listopadzie br.

Gmina pokrywa koszty prawie wszystkich robót, natomiast właściciele we własnym zakresie wykonują podłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej, którego koszt nie powinien przekroczyć 2000 zł. Jak poinformowała Marieta Kupka Urząd Gminy przedstawi mieszkańcom do wyboru trzy firmy wyspecjalizowane w tym zakresie. Można też samemu wykonać podłączenie, które w każdym przypadku odbiera firma „Prowod”.

Goście informacyjnego spotkania odpowiedzieli na wiele szczegółowych pytań i wątpliwości kaniowian. Np. inż. Neustein zalecał, aby instalować pompy trzyfazowe, które są sprawniejsze od jednofazowych. Krzysztof Szczepłek uspokajał mieszkańców, że jego firma ma takie wyposażenie, że nie trzeba będzie za dużo rozkopywać ziemi przy posesjach.

autor: E. P.